Polskie data center, które posiadają skalowalną i bezpieczną infrastrukturę teleinformatyczną i zasoby chmury obliczeniowej, oferują wsparcie dla administracji rządowej i samorządowej z terenów dotkniętych powodzią. Dostawcy usług cloud computing zrzeszeni w Polskiej Chmurze oferują wsparcie i pomoc bezpłatnie.
Ministerstwo Cyfryzacji 16 września br. wydało komunikat Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w sprawie zabezpieczenia infrastruktury teleinformatycznej administracji samorządowej na terenach zagrożonych powodzią. W komunikacie ministerstwo rekomenduje samorządom, których infrastruktura jest zagrożona zalaniem, m.in. wdrożenie planów awaryjnych, w tym ewakuację infrastruktury do lokalizacji zapasowych ze szczególnym wskazaniem wyboru zasobów chmurowych.
– Jako doświadczeni polscy dostawcy usług cloud computing posiadamy skalowalną i bezpieczną infrastrukturę teleinformatyczną i zasoby chmury obliczeniowej, które możemy udostępnić potrzebującym jednostkom administracji, które zostały dotknięte powodzią. W obecnej kryzysowej sytuacji oczywistym jest, że rządowe zasoby teleinformatyczne nie są wystarczające, aby zapewnić ciągłość działania wszystkim jednostkom. Zdajemy sobie sprawę z tego jak poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych obywateli jest przerwanie ciągłości działania instytucji – mówi dr inż. Mateusz Tykiero, wiceprezes związku Polska Chmura.
W obliczu trwającej powodzi zagrożona jest ciągłość działania instytucji i jednostek administracji, a także bezpieczeństwo infrastruktury teleinformatycznej i danych obywateli. W sytuacjach kryzysowych, takich jak powodzie, uszkodzenia infrastruktury fizycznej – serwerowni, systemów IT i sieci energetycznych – mogą doprowadzić do utraty danych, przerw w dostępie do systemów oraz uniemożliwić szybkie przywrócenie działania kluczowych usług administracyjnych. Aby tego uniknąć administracja rządowa oraz JST, czyli lokalne wspólnoty samorządowe, na co dzień odpowiadające za rejestry mieszkańców, gospodarkę odpadami, opiekę społeczną czy zarządzanie kryzysowe, muszą mieć pewność, że ich systemy informatyczne będą dostępne i bezpieczne nawet w obliczu katastrofy.
– Dlatego też centra danych zrzeszone w związku Polska Chmura oferują bezpłatne wsparcie dla JST z terenów zagrożonych powodzią. Zapewniamy pomoc w zakresie migracji danych oraz wykonywania kopii zapasowych i utrzymania ciągłości działania systemów. Nasze centra danych rozlokowane w bezpiecznych miejscach na terenie całego kraju, wyposażone w systemy redundancji energetycznej, zdalny dostęp oraz usługi backupu w chmurze, są gotowe wspierać JST w ochronie kluczowych zasobów danych i utrzymaniu ciągłości operacyjnej – dodaje Wiesław Wilk, przewodniczący związku Polska Chmura.
Członkowie Polskiej Chmury zgłaszają pełną gotowość wsparcia zarówno w postaci udostępniania niezbędnej infrastruktury IT w modelu chmurowym, pozwalającej na zachowanie ciągłości działania instytucji, jak i udzielenia konsultacji merytorycznych świadczonych przez kadrę wykwalifikowanych inżynierów. Bezpłatną pomoc można uzyskać kontaktując się pod adresem: pomoc_jst@polska-chmura.pl