Polska Chmura

Polska Chmura to związek dostawców usług chmurowych posiadających data center na terenie kraju, branżowa organizacja o charakterze non-profit.

Zrzeszamy wiodące firmy dostarczające chmurę dla biznesu i administracji publicznej. Pokazując ich potencjał, kompetencje oraz najlepsze praktyki, zachęcamy polskie przedsiębiorstwa i administrację państwową do korzystania z usług polskich dostawców chmury. 

Przedstawiciele Polskiej Chmury, reprezentując interesy polskich data center, ich klientów oraz użytkowników, uczestniczą w pracach nad kierunkami rozwoju cyfrowego kraju, tworzeniu warunków oraz prawa, które nie faworyzuje zagranicznych dostawców, ale przede wszystkim koncentruje się na bezpieczeństwe danych. 

Do Polskiej Chmury należą: Asseco Cloud, COIG S. A., ComPaas, Korbank S. A., Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Polcom, Sinersio, Talex, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.

Polska Chmura istnieje od 2016 roku. Początkowo funkcjonowała pod nazwą PDCA – Polish Data Center Association.

10 POLSKICH DOSTAWCÓW CHMURY
+1500 KLIENTÓW BIZNESOWYCH NA USŁUGI CHMURY
5 000 MIEJSC PRACY
20 MLD ZŁ OBROTU ROCZNIE
40 tys. mkw POWIERZCHNI DATA CENTER
+5 000 ZAINSTALOWANYCH SZAF RACK
+20 DATA CENTER

Misja Polskiej Chmury

  • zwiększanie świadomości liderów oraz opinii publicznej na temat potencjału, jaki tkwi w krajowych technologiach
  • prezentowanie cech wyróżniających polskie data center, z którymi nie są w stanie konkurować dostawcy globalnej chmury: jakości, bezpieczeństwa i elastyczności
  • wspieranie instytucji publicznych w tworzeniu warunków do rozwoju polskich data center i innych usług IT
  • dostarczanie ciekawych ofert pracy polskim inżynierom w firmach działających na terenie kraju
  • wspieranie polskiej gospodarki poprzez regulowanie w kraju obowiązków podatkowych
  • zwracanie firmom i instytucjom uwagi na to jak ważne jest fizyczne miejsce przechowywania danych
  • podkreślanie roli suwerenności cyfrowej
  • integrowanie rynku
  • harmonijna współpraca z partnerami instytucjonalnymi i technologicznymi oraz wspólne realizowanie celów

Działania

Polska Chmura działa na kilku poziomach. Przedstawiciele firm członkowskich regularnie spotykają się, by na bieżąco omawiać sytuację na rynku oraz opracowywać wspólne stanowiska i działania.  

Razem angażują się w prace kształtujące obraz rynku chmurowego w Polsce. Wśród aktywności Polskiej Chmury wymienić można udział w zespole tworzącym rekomendacje dla Urzędu Zamówień Publicznych czy w Radzie ds. Cyfryzacji

Reprezentanci Polskiej Chmury chętnie wypowiadają się na tematy chmurowe w prasie oraz podczas wydarzeń branżowych. Szukasz eksperta do udziału w artykule lub wydarzeniu – napisz do nas, chętnie porozmawiamy o tym, jak możemy Ci pomóc. 

Misją Polskiej Chmury jest dzielenie się wiedzą – w zakresie rozwiązań chmurowych i bezpieczeństwa danych prowadzimy webinary i warsztaty własne oraz dla naszych Partnerów. Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nasze aktualności i sprawdź kiedy odbędzie się kolejne spotkanie.

Najnowsze aktualności

List do Pana Ministra Krzysztofa Gawkowskiego

Artykuły
15/12/2023

Wspólnie z innymi Partnerami i Członkami Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa CyberMadeInPoland deklarujemy gotowość do intensywnej pracy na rzecz bezpiecznej i innowacyjnej cyberprzestrzeni naszego kraju. Polska Chmura, jako związek polskich data center, który…

Czytaj dalej

Polska Chmura zwiększyła krajowe zasoby serwerów czasu o 15 procent

Artykuły
07/12/2023

Polska Chmura – związek polskich centrów danych – udostępniła 11 serwerów czasu, zwiększając ich krajowe zasoby o ponad 15 procent. Firmy należące do związku zobowiązały się do nieodpłatnego udostępniania swoich…

Czytaj dalej

Udział prof. Jarosława Mamali w kongresie MAKE BUSINESS IN PODKARPACKIE

Artykuły
27/11/2023

Profesor Jarosław Mamala z Parku Naukowo – Technologicznego w Opolu reprezentował Polską Chmurę w panelu Cyfrowa i zielona transformacja Podkarpacia, który odbył się w ramach MAKE BUSINESS IN PODKARPACIE 25…

Czytaj dalej

Chmura i cyberbezpieczeństwo 2022

Na krajowym rynku nie brakuje analiz na temat chmury obliczeniowej, jednak niewiele z nich bada jednocześnie sektor biznesu i GovTech, a żadna z dotychczasowych nie podejmuje kwestii znaczenia lokalizacji centrów danych. Dostawcy Polskiej Chmury, chcąc lepiej zrozumieć i zgłębić te kwestie, zdecydowali się przeprowadzić badanie przedsiębiorstw oraz sektora publicznego. Na bazie wywiadów zrealizowanych we współpracy z firmą badawczą PMR powstał obszerny raport na temat chmury i cyberbezpieczeństwa.

Pobierz raport