
Tegoroczna edycja Forum Data Center poświęcona była kluczowym zagadnieniom związanym z zarządzaniem energią elektryczną i cieplną w centrach danych. Forum, będące przestrzenią do wymiany wiedzy, doświadczeń i branżowych innowacji, odbyło się 3 marca w Warszawie.
Jednym prelegentów z ramienia Polskiej Chmury był Damian Nowaczyk, Zastępca Dyrektora Działu Data Center ds. Programowania i Automatyki w Polcom, który podzielił się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat automatyzacji procesów zarządzania infrastrukturą Data Center.
Poniżej informacja prasowa podsumowująca Forum Data Center.
Centra danych kluczowe w polskiej transformacji energetycznej
Energia cieplna wytwarzana przez centra danych może być istotna w dywersyfikacji polskiego ciepłownictwa – uważają eksperci i przedstawiciele świata biznesu biorący udział w III Forum Data Center, którego głównym tematem była energia. Podkreślali, że przy planowaniu i realizacji inwestycji data center potrzebna jest współpraca z samorządami, spółkami ciepłowniczymi oraz strategiczne planowanie rozwoju branży na szczeblu centralnym.
Rynek centrów danych to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się obszarów technologicznych na świecie w związku z cyfryzacją gospodarek, wykorzystaniu mocy obliczeniowej przez modele AI oraz przenoszeniu danych do chmury. Oprócz przechowywania danych i wykonywania obliczeń serwerownie produkują ciepło odpadowe, którym można zasilać lokalne sieci ciepłownicze.
Uczestnicy Forum podkreślali, że obecnie główną przeszkodą w rozwoju branży data center w Polsce są jedne najwyższych w Europie cen energii. Odpowiedzią na to wyzwanie – według ekspertów – powinien być m.in. szybki rozwój sieci przesyłowych oraz mocy wytwórczych – najlepiej zeroemisyjnych i dysponowanych – energetyki jądrowej, w tym małych reaktorów jądrowych, zintegrowanych z przyszłymi data center oraz elektrowni biogazowych.
Udział w Forum wzięli przedstawiciele firm sektora data center oraz instytucji polskiego rynku energii, m.in. Polskich Sieci Elektroenergetycznych, komunalnych i prywatnych elektrociepłowni, samorządowcy oraz analitycy rynku data center.
Zdaniem Piotr Łady, Dyrektor ds. Zarządzania Projektami firmy Hillwood na przyspieszenie budowy nowych centrów danych w Polsce może mieć wpływ rząd, dzięki tworzeniu miejsca i środowiska dla rozwoju usług chmurowych. – Ze względów bezpieczeństwa jak najwięcej danych polskich obywateli powinno być przetwarzanych w Polsce, optymalnie z wykorzystaniem krajowego oprogramowania i platform softwarowych. Wtedy pojawi się więcej planów budowy data center – podkreślał. W jego opinii Polska i Warszawa powinny stać się marką data center i miejscem pierwszego wyboru lokalizacji biznesu w tej części Europy. – Południe Warszawy powinno być promowane jako Hub Data Center w Polsce i w regionie. Nowe inwestycje potrzebują połączeń światłowodowych i dostępności energii elektrycznej. Rozsądna polityka planowania rozwoju powinna uwzględniać już istniejące uwarunkowania i wspierać dalsze inwestycje poprzez rządową strategię dla takiego hubu – podkreślał.
Damian Nowaczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Centrum Danych ds. Programowania i Automatyzacji firmy Polcom mówił z kolei o znaczeniu zastosowania Sztucznej Inteligencji do monitoringu, analizy i zarządzania wykorzystaniem energii w centrach danych. – Wykorzystujemy technologię do podejmowania odpowiednich decyzji związanych z optymalizacją wykorzystywania energii. Idziemy w kierunku Inteligent Management System – to zbiór narzędzi, które pomagają nam zarządzać zużyciem energii, monitorować je i analizować – podkreślał. Wskazywał także, że przyszłością branży jest specjalizacja firm i optymalizacja procesów z wykorzystaniem zautomatyzowanych systemów analitycznych.
III edycję Forum Data Center zorganizowały: Forum Prawo dla Rozwoju, Instytutu Spraw Cyfrowych, Szkoła Główna Handlowa i Instytut Transformacji. Patronat merytoryczny nad spotkaniem objęło Forum Energii. Partnerami wydarzania były firma Hillwood (partner główny) oraz Polcom i Polska Chmura.
– Ważna jest współpraca podmiotów sektora data center, aby pokazać rosnące znaczenie rozwoju tej branży dla polskiej gospodarki, ale także by jej głos był lepiej słyszalny w kontaktach z decydentami – podkreślała Kamila Pendyk, prezeska Instytutu Spraw Cyfrowych. – Ponad 150 aktywnych i zaangażowanych uczestników trzeciej edycji Forum daje nadzieję na rosnącą dojrzałość firm do zapewnienia adekwatnego miejsca krajowej branży centrów danych w polityce cyfryzacji państwa.
W Polsce działa obecnie 112 data center o łącznej mocy 200 MW, ale tylko 65 z nich zajmuje ponad 200 m². Polska należy do grona rynków potencjalnego wzrostu, określanych jako Tier II. W kolejnych dwóch latach nastąpi dynamiczny przyrost mocy w Polsce wraz z inwestycjami Microsoft, Atman, Data4 i Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.