Polska Chmura

Raport Polcom: Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie

17/2/2022

Polcom – jedna z 11 firm członkowskich Polskiej Chmury opracowała we współpracy z Computerworld raport branżowy: Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie.

Badanie miało na celu wskazanie poziomu cyfryzacji i automatyzacji przedsiębiorstw działających na rodzimym rynku i ich planów na 2022 rok. 

  • Jaki wpływ na cyfrową transformację przedsiębiorstw wywarła pandemia COVID-19? 
  • Czy chmura obliczeniowa będzie głównym motorem zmian technologicznych? 
  • Jaka powinna być rola menedżera IT w biznesie w kontekście cyfrowej transformacji? 

Poza szczegółowo omówionymi wynikami badania w materiale znajdują się również wypowiedzi ekspertów, m.in. Mateusza Tykierko, Wiceprezesa Zarządu Polska Chmura:

Badanie Polcom wpisuje się w trend, który jako przedstawiciele związku polskich ośrodków przetwarzania danych Polska Chmura, obserwujemy od lat. Firmy są coraz bardziej otwarte na współpracę z krajowymi partnerami w zakresie IT, ponieważ zyskują dzięki nim pewność, że ich dane będą przetwarzane zgodnie z krajowym i europejskim ustawodawstwem. Może to wynikać także z najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, z punktu widzenia suwerenności cyfrowej zasadne jest, by transformacja cyfrowa firm zachodziła ze wsparciem polskich partnerów, na krajowej infrastrukturze informatycznej. Po drugie, korzystanie z zaplecza usługowego i technicznego polskich firm ma bezpośredni wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Ponadto – poza jakością – usługi polskich dostawców charakteryzują się elastycznością, indywidualnym podejściem i wsparciem w realizacji projektów informatycznych oraz bezpieczeństwem danych. Pytanie nie brzmi już „czy przechodzić do chmury”, tylko: „jak zrobić to odpowiednio i w jakim modelu ją wdrożyć?”. Nie dziwi mnie więc fakt, że 67 proc, ankietowanych uważa chmurę za główny motor zmian technologicznych IT.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem: https://polcom.com.pl/raporty-branzowe/raport-polcom-inwestycje-it-w-kierunku-rozwoju-polskich-firm-w-latach-2021-2022-chmura-i-nowe-technologie/