Polska Chmura

Stanowisko Polskiej Chmury odnośnie do cyfryzacji i inwestycji technologicznych podmiotów zagranicznych oraz wynikających z nich ryzyk związanych z bezpieczeństwem danych polskich obywateli oraz instytucji publicznych

13/2/2025

Zapowiedzi ze strony rządu  o pogłębionej współpracy z globalnymi gigantami technologicznymi, takimi jak Google, Amazon i Microsoft, budzą obawy o zbyt preferencyjne traktowanie zagranicznych podmiotów co może odbić się negatywnie na polskich przedsiębiorstwach. Co więcej, takie działania mogą prowadzić do utraty suwerenności danych oraz osłabienia krajowych przedsiębiorstw technologicznych, co może wpłynąć na bezpieczeństwo narodowe oraz podważyć niezawisłość i uzależnić gospodarczo nasz kraj. 

Rozwój gospodarczy Polski powinien opierać się przede wszystkim na polskich przedsiębiorcach, którzy od lat inwestują w rozwój firm, za którymi idą miejsca pracy, podatki płacone lokalnie oraz działania na rzecz cyfrowej suwerenności kraju.

Marginalizacja polskiego sektora technologicznego stwarza zagrożenia  związane z kontrolą i bezpieczeństwem danych – dane polskich obywateli, firm i instytucji, bez należytej staranności i analizy ryzyk coraz częściej przetwarzane są poza krajem oraz polską, a nawet europejską jurysdykcją, co stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego kraju. 

Jako kluczowi reprezentanci branży technologicznej i eksperci z obszaru cloud computingu, telekomunikacji oraz przetwarzania danych, wyrażamy głębokie zaniepokojenie obecnym stanem rzeczy. W związku z tym apelujemy o pilne zwrócenie uwagi przez stronę rządową na znaczenie i rolę polskich przedsiębiorstw technologicznych w budowaniu polskiej gospodarki oraz związaną z tym rolę przechowywania danych na terenie kraju (pod polską jurysdykcją), w szczególności z uwagi na cztery główne aspekty: 

  1. Potencjał inwestycyjny polskich firm technologicznych – od lat słyszymy o miliardowych inwestycjach Big Techów w Polsce, lecz do tej pory ich realny wpływ na polską gospodarkę pozostaje niejasny. W 2025 roku inwestycje w Polsce mają wynieść 650 miliardów złotych dzięki środkom z KPO – to liczba, która brzmi imponująco, ale bez transparentnych szczegółów nie stanowi wiarygodnego dowodu na wsparcie krajowego biznesu. Należy zauważyć, że środki, które od lat są  inwestowane w rozwój usług, technologii i kompetencji przez polskie firmy technologiczne, w tym firmy reprezentujące Polską Chmurę, to realne wartości, jakie co roku wnosimy do budżetu państwa. 
  2. Miejsca pracy i podatki – polskie firmy technologiczne budują swój potencjał lokalnie i opłacają podatki do krajowego budżetu. Przykładem są ośrodki data center członków Polskiej Chmury. Są one zlokalizowane na terenie kraju, do ich budowy wykorzystano polski kapitał – trudno nie zauważyć, że oznaczają także wiele tysięcy miejsc pracy dla polskich inżynierów.
  3. Bezpieczeństwo i konieczność kontroli sprawozdawczej danych publicznych przetwarzanych poza granicami kraju  kluczową kwestią pozostaje również suwerenność danych. Pozwalając na przetwarzanie wrażliwych danych poza granicami kraju, narażamy się na utratę kontroli nad nimi i uzależniamy od technologii, które w każdej chwili mogą zostać nam ograniczone. Takie podejście jest krótkowzroczne i potencjalnie groźne z geopolitycznego punktu widzenia. Warto przypomnieć, że w innych krajach, takich jak Francja czy Niemcy, funkcjonują regulacje wspierające lokalnych dostawców usług chmurowych i chroniące suwerenność cyfrową. Polska powinna pójść tą samą drogą. Postulujemy więc, w obliczu licznych, poważnych cyberzagrożeń a także zwiększonego poziomu incydentów bezpieczeństwa, o wprowadzenie wymogu przechowywania danych wrażliwych polskiej administracji i obywateli na terenie kraju, dla zapewnienia ich bezpieczeństwa i suwerenności cyfrowej. Z uwagi na bezpieczeństwo, wzorem regulacji stosowanych we Francji, Niemczech czy Australii, wymóg taki powinien stać się obowiązkowy i znaleźć wyraz w dokumentach takich jak np. WIIP czy SCCO oraz w znowelizowanej Ustawie o Zamówieniach Publicznych.
  4. Ryzyka związane ze zjawiskiem uzależnienia administracji publicznej od rozwiązań jednego globalnego dostawcy usług w zakresie przetwarzania danych w chmurze, w centrach przetwarzania zlokalizowanych poza obszarem UE. Obecne działania rządu zdają się być sprzeczne z Prawem Zamówień Publicznych oraz zasadami wydatkowania środków z KPO. Promowanie jedynie globalnych dostawców bez zapewnienia równego dostępu dla krajowych firm stoi w sprzeczności z zasadami uczciwej konkurencji. Decyzje te powinny podlegać szczegółowej analizie, uwzględniając długoterminowe skutki dla polskiej gospodarki.

W związku z powyższym apelujemy do rządu o podjęcie realnych działań na rzecz wsparcia polskiego sektora technologicznego i równego traktowania krajowych firm. Jesteśmy gotowi do dialogu i współpracy, aby wspólnie wypracować rozwiązania wspierające rozwój polskiej gospodarki, zapewniające suwerenność cyfrową i konkurencyjność rodzimych przedsiębiorstw.