Polska Chmura

Współpraca z Ministerstwem Cyfryzacji

31/3/2025

W piątek 28 marca odbyło się spotkanie wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz wiceministra cyfryzacji Pawła Olszewskiego z przedstawicielami Polskiej Chmury. Cieszymy się z rozpoczętego w ten sposób dialogu z Ministerstwem i mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok w kierunku wzmocnienia suwerenności cyfrowej Polski i rozwoju krajowych technologii chmurowych.

Podczas spotkania omówione zostały kluczowe kwestie związane z suwerennością cyfrową oraz wykorzystaniem publicznych chmur obliczeniowych w administracji. Przewodniczący Rady Polskiej Chmury Wiesław Wilk na ręce ministrów przekazał postulaty Polskiej Chmury dotyczące suwerenności prawnej, terytorialnej oraz funkcjonalnej, a także apel o:

 ● wprowadzenie regulacji wymuszających przechowywanie strategicznych danych na terenie Polski, np. poprzez wprowadzenie niezbędnych certyfikacji jakie musi posiadać centrum przetwarzania danych na wzór francuskiego SecNumCloud, nadawanego przez tamtejszą ANSSI (Krajową Agencję ds. Bezpieczeństwa Informatycznego),

● zmianę zapisów SCCO, tak by wspierały suwerenność cyfrową kraju, 

● rewizję Prawa Zamówień Publicznych oraz zapewnienie równego dostępu do zamówień publicznych dla krajowych dostawców chmury,

● ograniczenie wpływu zagranicznych regulacji na polskie dane,

● ograniczenie możliwości lobbingowych zagranicznych gigantów technologicznych w tematach dotyczących suwerenności cyfrowej i bezpieczeństwa danych,

● wprowadzenie podatku cyfrowego dla największych graczy zagranicznych,

● zmniejszenie kosztów energii dla profesjonalnych ośrodków przetwarzania danych obsługujących administrację rządową i samorządową oraz krajowe instytucje i organy.  

Zostały już zaplanowane kolejne rozmowy. Zobowiązujemy się do informowania o następnych spotkaniach i ich efektach. Wspólnie pracujemy na rzecz bezpiecznej, innowacyjnej i suwerennej polskiej chmury.

Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci firm i instytucji: Polska Chmura, COIG S.A., POLCOM, Cyfronet, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe, NETIA, Comarch, Beyond, PCSS, PFR oraz Cloudferro.