Polska Chmura

FAQ

Czy “narodowość” chmury ma znaczenie?

“Narodowość” danych wynika z fizycznej lokalizacji ośrodków ich przetwarzania. Eksperci i prawnicy od lat podkreślali ryzyko wynikające z korzystania z usług firm, które nie posiadają centrów danych na terenie Polski. Kropką nad i był wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca 2020, który podważył bezpieczeństwo swobodnego przepływu danych poza Europejski Obszar Gospodarczy, szczególnie do USA. 

Dla kogo jest Polska Chmura?

Firmy należące do Polskiej Chmury dostarczają pełen przekrój usług chmurowych. Stanowią one odpowiedź na potrzeby małych, średnich, dużych firm, instytucji oraz administracji publicznej – wszystkich tych, którzy bezpieczeństwo danych stawiają na pierwszym miejscu. Klientom Polskiej Chmury dodatkowej satysfakcji dostarcza fakt, że wybierając usługi z portfolio firm członkowskich, bezpośrednio wspierają polską gospodarkę oraz polskich inżynierów.

Czy firmy członkowskie tworza jedną dużą chmure obliczeniową?

Technicznie sprawę ujmując Polska Chmura to znak jakości przyznawany firmom spełniającym pewne warunki: posiadanie polskiego kapitału, zlokalizowanie centrów danych na terenie kraju, zatrudnianie polskich inżynierów i naukowców, dostarczanie odpowiedniej infrastruktury do bezpiecznego przechowywania danych itp. Polską Chmurę tworzą różne organizacje, które mają wspólne wartości, cele oraz spełniają odpowiednie warunki. Każda z tych firm dysponuje własnym środowiskiem chmurowym, którego bezpieczeństwo i jakość gwarantuje znak jakości Polska Chmura.

Jak wybrać dostawcę usług chmurowych spośród członków Polskiej Chmury?

Wybór odpowiednich rozwiązań chmurowych zależy od potrzeb firmy, instytucji bądź organizacji. Jeśli masz wątpliwość, którą ofertę wybrać sprawdź case studies firm członkowskich lub napisz do nas. 

Jak dołączyć do Polskiej Chmury?

Firmy, które chcą dołączyć do Polskiej Chmury muszą spełniać warunki zawarte w regulaminie. W razie pytań skontaktuj się z nami – wyjaśnimy wszelkie wątpliwości. 

Czy Polska Chmura to to samo co Polskie Centrum Ośrodków Przetwarzania Danych? 

Polska Chmura powstała z inicjatywy Polskiego Centrum Ośrodków Przetwarzania Danych. PCOPD to ogólnopolska organizacja zrzeszająca firmy zajmujące się przetwarzaniem danych w Polsce. Jej misją jest wzajemne wspieranie, profesjonalizacja branży oraz zachęcanie firm i instytucji do korzystania z outsourcingu IT w polskich data center.