Polska Chmura dołączyła do inicjatywy Baltic AI GigaFactory – przełomowego projektu w ramach europejskiego programu AI Gigafactories!
Polska, wspólnie z Estonią, Litwą i Łotwą oraz konsorcjum firm i instytucji badawczych, zakończyła pierwszy etap prac nad wnioskiem do Komisji Europejskiej. Celem jest budowa nowoczesnego centrum rozwoju AI w Polsce – z pełnym wsparciem dla trenowania dużych modeli językowych i aplikacji generatywnej sztucznej inteligencji. Projekt zakłada powstanie infrastruktury obliczeniowej nowej generacji, która będzie wspierać rozwój AI w biznesie, nauce i administracji – z naciskiem na suwerenność cyfrową Europy i zieloną energię. Budżet to aż 3 miliardy euro, w tym znaczący udział inwestorów prywatnych.
Jesteśmy dumni, że jako Polska Chmura możemy wspierać ten projekt i przyczyniać się do budowy skalowalnego, otwartego i bezpiecznego ekosystemu AI w Europie Środkowo-Wschodniej.
Cieszymy się na współpracę z wiodącymi firmami technologicznymi, ośrodkami badawczymi i centrami AI z Warszawy, Krakowa, Tallina, Rygi i Wilna.
5 czerwca, z inicjatywy naszego Związku Pracodawców Polska Chmura, odbyła się strategiczna debata pt. „Konkurencyjność, innowacyjność, suwerenność: przyszłość polskiego rynku usług cyfrowych”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, biznesu oraz środowisk eksperckich, którzy wspólnie dyskutowali nad kierunkami rozwoju krajowego rynku usług chmurowych.
W debacie udział wzięli:
Przedstawiciele administracji publicznej:
Krzysztof Gawkowski – Wicepremier, Minister Cyfryzacji
Krzysztof Bosak – Wicemarszałek Sejmu RP
Joanna Sekuła – członkini Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce
Radosław Maćkiewicz – Dyrektor Generalny, Centralny Ośrodek Informatyki
Marcin Anaszewicz – Zastępca Dyrektora, Centralny Ośrodek Informatyki
Marcin Wysocki – Zastępca Dyrektora Departamentu Cyfryzacji, Ministerstwo Cyfryzacji
Przedstawiciele biznesu i organizacji eksperckich:
Piotr Mieczkowski – Dyrektor Zarządzający, Fundacja Digital Poland
Maciej Kossowski – Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych
Przedstawiciele firm członkowskich Polskiej Chmury:
Marcin Lebiecki – Asseco Cloud
Maciej Krzyżanowski, Rafał Kowalczyk – CloudFerro S.A.
Paweł Kuch, Marcin Adamczyk – COIG S.A.
Henryk Baniowski – CYFRONET AGH
Damian Kolarczyk – Park Naukowo-Technologiczny w Opolu Sp. z o.o.
Marcin Gwóźdź, Wiesław Wilk – Polcom
Janusz Gocałek – Talex S.A.
Tomasz Stępski – SINERSIO Polska
Mateusz Tykierko – Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
Jacek Świderski, Krzysztof Sierota – Grupa Wirtualna Polska
Partnerzy technologiczni Polskiej Chmury:
Marcin Brzeziński – Eterio
Wojciech Puch – Seagate Technology
Spotkanie poprowadziła Agnieszka Mosór.
Debata odbyła się w formule Chatham House, sprzyjającej szczerej i konstruktywnej wymianie poglądów. Wśród uczestników dało się zauważyć dużą otwartość na współpracę i wypracowanie wspólnych rekomendacji służących wzmocnieniu suwerenności cyfrowej kraju.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za merytoryczne rozmowy, zaangażowanie i wspólną refleksję nad przyszłością polskiej chmury. Liczymy na kontynuację dialogu oraz przekucie idei w konkretne działania na rzecz rozwoju cyfrowej niezależności Polski.